Informacje - FAQ na tenat kurzajek i brodawek

Warto wiedzieć...

Usuwanie kurzajek/brodawek

Czy nieleczona kurzajka zniknie sama?

Kurzajka żyje niezbyt długo, przeważnie kilka, kilkanaście miesięcy, czasem do dwóch - trzech lat. Potem obumiera. Trzeba jednak pamiętać, że w tym czasie może zainfekować inne miejsca na ciele chorego, gdzie mogą się rozwijać kolejne kurzajki. Gojenie się miejsca po kurzajce może w niektórych przypadkach trwać bardzo długo od kilku miesięcy nawet do kilku lat.

Czy muszę leczyć brodawki/kurzajki?

Nie, ale walka z kurzajkami jest wskazane przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze - nieleczone kurzajki potrafią się mnożyć i atakować kolejne rejony skóry. Po drugie - kurzajki są bardzo zaraźliwe. Jeśli ich nie usuwamy znacznie zwiększamy szansę zarażenia najbliższych nam osób - naszej rodziny, przyjaciół, koleżanek i kolegów.

Jak można usunąć kurzajkę/brodawkę?

Kurzajki/brodawki można usuwać podczas specjalistycznych zabiegów, takich jak krioterapia (zamrażanie), elektroagulacja (niszczenie prądem), laseroterapię (wypalanie laserem) lub leczenie chirurgiczne. Jednak większość kurzajek można zniszczyć w mniej inwazyjny sposób, stosując specjalne preparaty niszczące punktowo zmiany skórne i sprzyjające gojeniu się miejsc po usunięciu brodawki. Jednym z najskuteczniejszych, bezpiecznych i prostych w użyciu preparatów jest Lapis - diabelski kamyk.

Uwaga: chronić zdrową skórę i błony śluzowe. Nie stosować u dzieci bez konsultacji z lekarzem!

Dlaczego trzeba jak najszybciej usuwać kurzajki/brodawki?

Wirus HPV należy do wirusów aktywnych, którymi łatwo się zarazić. Im szybciej podejmiemy walkę z pojedynczymi kurzajkami tym mniejsza jest szansa, że z jednej kurzajki pojawią się kolejne. Dodatkowo im kurzajka jest mniejsza tym łatwiej ją zwalczyć i większa szansa, że jej usunięcie nie pozostawi trwałych śladów na skórze. Trzeba także pamiętać o tym, że pozostawiając nieleczone kurzajki na swoim ciele narażamy na niebezpieczeństwo zarażenia się naszych najbliższych oraz wszystkie osoby, które mogą przebywać w naszym otoczeniu lub używać przedmiotów, których my używamy.

Czy istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się kurzajek, które można zastosować w domu?

Skuteczną metodą walki z kurzajkami / brodawkami jest lapisowanie. Metoda ta jest praktykowana od wielu pokoleń i uznawana przez lekarzy za jedną z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych. Lapisowanie to pocieranie kurzajki azotanem srebra przy użyciu specjalnego patyczka - tzw. diabelskiego kamienia. Lapis - diabelski kamień jest prostym środkiem służącym do niszczenia wirusowych zmian, jakimi są kurzajki.

Czym jest Lapis Diabelski Kamyk?

Lapis składa się głownie z azotanu srebra, nieorganicznego związku soli srebra i kwasu azotowego. Azotan srebra został wynaleziony przez Św. Alberta Wielkiego (urodzonego napoczątku XII wieku). Od początku XX w. azotan srebra jest stosowany w medycynie jako środek antyseptyczny, działający przyżegająco i ułatwiający gojenie się ran. Lapisu, diabelskiego kamienia od wielu pokoleń uzywa się z powodzeniem w walce z uciążliwymi kurzajkami i brodawkami.

Lapis - Diabelski Kamyk - preparat na kurzajki

Największymi zaletami preparatu medycznego Lapis - diabelski kamyk są:
  • Usuwanie kurzajek w domu

    Dzięki preparatowi na kurzajki Lapis możesz podjąć walkę z kurzajkami niezwłocznie po zauważeniu problemu. I to we własnym domu. Usunięcie kurzajek jest proste i bezpieczne. Wymaga wprawdzie uważnego przeczytania instrukcji i dokładnego stosowania się do niej , ale zabieg jest w stanie wykonać właściwie każdy i zajmuje on jedynie kilka minut. Lapis Diabelski Kamyk można z powodzeniem stosować na wszelkie kurzajki / brodawki poza kurzajkami zlokalizowanymi w okolicach oczu, a także na błonach śluzowych lub bardzo ukrwionych.
  • Precyzyjne, punktowe stosowanie preparatu

    Lapisowanie ograniczamy jedynie do powierzchni skóry zaatakowanej wirusem. Dzięki temu niszczymy wyłącznie kurzajkę nie uszkadzając i nie podrażniając skóry zdrowej.
  • Wysoka skuteczność

    Lapis pomaga usunąć kurzajki bezpowrotnie. Jest znaną, tradycyjna metoda walki z kurzajkami i cieszy się dobrą opinią wśród lekarzy specjalistów.
  • Łatwe gojenie się i brak blizn

    Azotan srebra zawarty w sztyfcie Lapis ułatwia gojenie się rany po obumarłej kurzajce. Jego korzystne działanie powoduje ułatwione gojenie się i w przypadku większości kurzajek brak blizn po ich usunięciu.
  • Łatwa i bezpieczna aplikacja

    Dzięki wygodnej formie sztyftu o praktycznym kształcie może być aplikowany dokładnie w miejsce zakażone wirusem. Cały zabieg nie trwa długo i można go wykonywać samodzielnie zwalczając kurzajki pojawiające się w różnych miejscach skóry.
  • Jednoczesne leczenia wielu brodawek

    Ponieważ Lapis działa punktowo i nie naraża na podrażnienia dużych powierzchni skóry może być stosowany jednocześnie do zwalczania wielu kurzajek.
  • Niska cena i dostępność bez recepty

    Lapis Diabelski Kamyk jest preparatem tanim, dostępnym w każdej dobrej aptece bez recepty.
Uwaga: chronić zdrową skórę i błony śluzowe. Nie stosować u dzieci bez konsultacji z lekarzem!

Tradycyjne metody leczenia kurzajek / brodawek.

W dawnych czasach wykorzystywano do usuwania kurzajek / brodawek rosnące dziko rośliny, popularne równiez na terenach naszego kraju.
Najbardziej popularny był Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus). Jest to wieloletnia bylina, z rodziny makowatych, rosnąca w całej Polsce i rozpowszechniona na terenie innych krajów Eurazji.
Osiąga 0d 30 do 100 cm wysokości, jest silnie rozgałęziona, a jej kwiaty mają kolor żółty . Po złamaniu łodygi wycieka z niej charakterystyczny, żółty sok. Sokiem tym leczono niegdyś wiele problemów dermatologicznych, takich jak pęcherze, grzybice, egzemy, krosty, pryszcze, a także właśnie brodawki zwane kurzajkami. Glistnika stosowano na cały szereg innych dolegliwości, ale współczesna medycyna słuszności części tych zastosowań nie potwierdziła. Niemniej dzięki silnemu działaniu niszczącemu wirusy, bakterie, grzyby, pierwotniaki jego zastosowanie w usuwaniu kurzajek było skuteczne. Tym bardziej, że sok zmiękczał naskórek ułatwiając usunięcie dokuczliwych brodawek. Podobne działanie posiadał także sok z mniszka lekarskiego. To równie popularna roślina i również używa się soku z jej łodyg. Powinniśmy jednak uważać, bo można ją łatwo pomylić z popularnym mleczem. Sokiem z roślin należało brodawki smarować 2-3 razy dziennie przez kilka tygodni, co gwarantowało usunięcie kurzajek. Warto wiedzieć, że współcześnie takie wykorzystywanie glistnika niej est jednoznacznie polecane. Wiąże się to z jego hepatotoksycznością, czyli szkodliwym działaniem na komórki wątroby. Inną, naturalną metodą walki z uciążliwymi kurzajkami było również nacieranie sokiem z cytryny lub - skuteczniejsze - traktowaniem kurzajki rośliną znaną z odkażającego działania - czosnkiem.

Z jakich naturalnych metod usuwania kurzajek można jeszcze skorzystać w warunkach domowych?

Istnieje szereg domowych, opartych o naturalne substancje receptur usuwania kurzajek.
Przykładem jest nasz Lapis - Diabelski Kamień wykorzystujący naturalne działanie srebra. Możecie skorzystać z następujących, prostych metod:
  • Czosnek
    Okłady z ząbka czosnku w całości lub po zmiażdżeniu. Stosowane bezpośrednio na kurzajkę, najlepiej w formie opatrunku, pod plastrem. Należy zmieniać taki opatrunek 3-4 razy dziennie, pozostawiając go również na całą noc. Kurację powinna dać efekty w ciągu 2 tygodni.
  • Maść salicylowa
    Stosowana punktowo na kurzajkę, również zabezpieczana plastrem. Przy stosowaniu może pojawić się ropna wydzielina i ból, wtedy powinniśmy przerwać kurację do momentu ustąpienia objawów.
  • Żywotnik
    Smarowanie kurzajek olejkiem, wyciągiem, nalewką z żywotnika (tuja). Miejsce aplikacji także zabezpieczamy plastrem. Dobrze stosować jest również na noc, najmniej 2 tygodnie.
  • Babka lancetowata
    Okłady z liści babki na miejsca występowania brodawek / kurzajek powtarzane wiele razy w ciągu dnia przez okres przynajmniej tygodnia. Babka jest rośliną bardzo popularną i nie jest trudno ją znaleźć. Trzeba pamiętać, aby przed okładami liście posiekać, by puściły korzystnie działający sok.
  • Sól morska
    Metoda przeznaczona przede wszystkim do usuwania kurzajek na dłoniach i stopach poprzez moczenie ich w roztworze soli morskiej w ciepłej wodzie. Przygotowujemy roztwór 0,2 kg soli / litr wody i moczymy miejsce z brodawką przez ok. pół godziny. Stosujemy aż do momentu usunięcia brodawki.
  • Olejek z drzewa herbacianego
    Kurzajki smarujemy olejkiem kilka razy dziennie, przynajmniej przez 2 tygodnie.
Należy pamiętać, że powyższe metody nie zawsze są skuteczne. Wiele zależy od tego, jaki rodzaj wirusa odpowiada za powstanie brodawki, od tego w jakim miejscu i w jakim stopniu rozwoju znajduje się się kurzajka, od stanu naszego organizmu oraz tego, czy nastąpiły zakażenia bardziej rozległych partii ciała. Każda z powyższych metod może okazać się skuteczna, ale nie musi.